• Týždeň stáží - agentúra Pohoda

     Počas týždňa stáží mali naši druháci možnosť nazrieť do niekoľkých firiem a zoznámiť sa s ich prácou. Týždeň študenti začali a aj ukončili v agentúre Pohoda, kde sa dozvedeli zaujímavé a veľmi dôležité informácie o organizácii jedného z najväčších a najznámejších hudobných festivalov nielen u nás, ale aj v zahraničí. Od počiatočného nápadu, dramaturgie, manažmentu, marketingu, technického a personálneho zabezpečenia až po komunikáciu so samotnými účinkujúcimi sa dopracovali k výsledku celoročnej práce niekoľkých ľudí, ktorý máme možnosť všetci zažiť v lete. V piatok zažili predfestivalový Pohoda deň s FM v Slovenskom rozhlase. Doobeda pomáhali s jeho organizáciou a prípravou, zúčastnili sa zvukových skúšok a večer videli výsledok ich práce.

     Ďakujeme všetkým ľuďom z Pohoda Festival za nové skúsenosti, informácie, ochotu a veľký zážitok, na ktorý naši študenti budú ešte dlho spomínať!

    • Konferencia pre rodičov školy FELIX

    • V spolupráci s Indíciou pripravujeme Konferenciu pre rodičov škôl FELIX!

      

     Čakajú vás odborné prednášky a workshopy na zaujímavé témy.

      

     Konferencia sa uskutoční 27. mája 2023 na pobočke Krásnohorská 14.

      

     Prosíme, aby ste sa v prípade záujmu záväzne registrovali cez nižšie uvedený dotazník, a to do 22. mája 2023.

      

     Dotazník: https://forms.gle/JniKn82BZijC3vhj6

     PROGRAM Konferencie:

     - 8:30 - 8:45 - Registrácia účastníkov

     - 8:50 - Otvorenie konferencie

     - 9:00 - 10:30 - Spoločná prednáška pre všetkých účastníkov: Ako vychovať múdre a šťastné deti (prednášateľ V. Burjan)

     - 10:45 - 15:45 - program rozdelený na 3 bloky, v rámci ktorých si môžete vybrať vždy jednu prednáku alebo workshop  od našich učiteľov a odborného tímu z IndícieInformácie o obsahu jednotlivých blokov nájdete na tomto odkaze: Program konferencie

      

     Tešíme sa na Vašu účasť.

    • Návšteva architektov z amerického štúdia

     Tento týždeň sme mali na návšteve architektov z amerického štúdia FIELDING INTERNATIONAL, ktoré sa špecializuje na architektúru moderných škôl. Inovatívne budovy z ich dielne nájdete po celom svete - od Spojených štátov, cez Mexiko, Španielsko, Nemecko až po Singapur či Čínu.

     My sme si ich prizvali na konzultácie k stavbe novej budovy v mestskej časti BORY. Dvojdňový brainstorming priniesol veľa zaujímavých podnetov. Už teraz sa tešíme na ich návrhy

     Ak vás zaujíma, ako vyzerajú školy z ich dielne, pozrite si ich portfólio:

     https://fieldingintl.com/what-we-do/portfolio/

    • Ako najlepšie pochopiť život Vikingov?

    • Jednoducho, musíte sa nimi stať!

     V rámci dejepisu si naši študenti s Matejom vyrobili vikingský Drakkar, loď s ktorou sa plavili po moriach a riekach stredovekej Európy. Cestou plnili rôzne úlohy zamerané na spoluprácu, fyzickú kondíciu a spoznávali život týchto severských pirátov. Tí okrem rabovania, objavili i nové oblasti, založili obchodné stanice a stáli za zrodom štátov, ktoré sú nám známe dodnes. Spoznali ich mytológiu, zákony, rozdelenie spoločnosti i príčiny, ktoré ich k týmto náročným plavbám za hranice známeho sveta donútili.

    • 10 rokov našej školy sme oslávili vo veľkom štýle!

     Ďakujeme všetkým, ktorí nám tento deň spríjemnili. Žiakom a učiteľom za krásny program, hosťom a rodičom za podporu a milé slová, kolegom za pomoc s organizáciou a všetkým dodávateľom za skvelý catering či výzdobu.

     Ďakujeme, že ste s nami!

     Iba spolu sme FELIX

    • Návšteva Volkswagen Slovakia

    • Prváci navštívili v rámci technicky zameraných ukážok spoločnosť Volkswagen Slovakia

     V prvej etape si pozreli halu, v ktorej sa lisujú plechy. Druhá hala bola zameraná na zváranie karosérií a v hale č.3 sledovali montáž prevodoviek, motorov a náprav. Spoločnosť im robili autonómne vozidlá, ktoré im na priechode v závode dávali prednosť a pani sprievodkyňa, ktorá ich zasvätila do technických parameterov. Pozornosť študentov občas preverila horúca iskra, ktorá letela podnad ich hlavy

     PS: foto je ilustračné, pretože fotenie v priestoroch VW je zakázané

    • Caesar ako influencer?

     Prváci sa práve nachádzajú v období Antického Ríma. Ako úlohu na dejepise dostali preskúmať život Júlia Caesara trochu netradičnou formou. Cieľom bolo vytvoriť zaujímavý instagramový profil z Caesarovho života a zmapovať jeho významné úspechy od narodenia až po smrť.

     Dejepis nás baví!

    • Felix konferencia

    • Zažite jedinečné podujatie plné nápadov, inšpirácií a zaujímavých ľudí!

     Zažite FELIX konferenciu pre deviatakov.

     KEDY: 16. februára 2023 (štvrtok)
                 8:30 - 14:15 hod.


     KDE: Gymnázium Felix, Krásnohorská 14, Bratislava - Petžalka

     ČO VÁS ČAKÁ:

     • inšpiratívne workshopy z rôznych predmetov
     • tímová strategická hra
     • odborné príspevky študentov Felix a hostí
     • kvíz
     • obed a pitný režim :)

     V neposlednom rade je to aj možnosť stretnúť sa so študentami Gymnázia Felix a inými inšpiratívnymi ľuďmi.

     Konferencia zároveň ponúka priestor aj pre vaše odborné príspevky, prezentácie projektu alebo zaujímavého workshopu, ktorý ste realizovali u vás v škole. Zaregistrujte ho v online formulári.

     Konferencia je bezplatná!

     Je potrebné sa na ňu registrovať tu:

     https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdTmL89Yx4UPCwueaLyLbpUD1hcOHak_Ob5Sq8PLt-zx7Cvfw/viewform

     Organizátorom konferencie je Gymnázium FELIX v spolupráci so SZŠ Felix.

     Partnerom podujatia je Indícia, nezisková organizácia, ktorá sa venuje vzdelávaniu.

      

     *Organizátor si vyhradzuje právo obmedziť počet účastníkov z jednej školy na 5-10.

    • Výstava COSMOS

     V decembri sme sa vybrali dobývať vesmír na výstavu COSMOS

     Spoznali sme každý moment od strely V1 až po raketoplán Colombia a vozidlo Opportunity. Výstava ukázala i to, ako vykonávajú astronauti telesné potreby, ako cvičia a iné zaujímavé veci Dokonca sme sa mohli i odvážiť na povrchu rôznych planét.

     Výstava potrvá do konca februára!

    • Exteriér v spoločnosti ESET

    • December bol u nás nabitý exteriérmi.

     Navštívili sme spoločnosť ESET, kde nám predstavili ich prístup ku kybernetickej bezpečnosti a taktiež sme sa dozvedeli o vzniku a chode firmy.
     Najviac nás však zaujali výsledky výskumov, v ktorých sa zameriavajú najmä na ransomware útoky voči bežným užívateľom, firmám a útoky sofistikovaných skupín s cieľom poškodiť kritickú infraštruktúru.
     V závere nám predstavili ich výskumné a vývojové centrum a nechýbali ani ukážky škodlivého kódu na počítač. Videli sme tak na vlastné oči, ako sa správa počítač napadnutý vírusom.


     Ďakujeme ESET!

    • Mikuláš spája malých aj veľkych

     Mikuláš dnes myslel na malých i veľkých

     Darčeky potešia každého, no omnoho krajšie ako prijímanie je obdarovávanie, ktoré poteší aj dušu A tým najvzácnejším darom je čas!

     Zatiaľ čo Mikulášovi pomocníci, triedni Maťka a Matej, darovali svojim študentom sladké a zdravé pochúťky, ich študenti, gymnazisti, darovali našim mladším žiakom čas, a tak si chalani zmerali sily vo futbale a baby spoločne upiekli chrumkavé medovníčky, linecké koláčiky a vyrobili voňavé ozdoby

    • Príbeh života na zemi v Prírodovednom múzeu

    • V rámci pravidelných exteriérov sme navštívili aj SNM-Prírodovedné múzeum. Expozíciou Príbeh života na Zemi sprevádzal našich študentov odborný výklad lektora a expozíciu Biodiverzita Zeme si už prezreli naši študenti samostatne. Exkurzia bola ukončením témy Vývoj života na Zemi a upevnením už nadobudnutých informácií o základných skupinách rastlín, živočíchov a mikroorganizmov v ich prirodzenom prostredí a vo vzťahu k človeku.

     SNM ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé expozície.

    • Jedlo budúcnosti

     Včera sme u nás privítali prvého distribútora jedlého hmyzu na Slovensku - Mareka Vízyho.

     V rámci prípravy globálneho kurikula na tému "Jedlo budúcnosti" diskutoval so študentmi aj o potenciáli nahradiť bravčové alebo hovädzie mäso za jedlo z hmyzu, o fungovaní hmyzích fárm a o podnikaní na Slovensku v tejto oblasti.

     Na záver diskusie mohli študenti ochutnať chrumkavé larvičky v rôznych príchutiach Ďakujeme Marekovi za návštevu aj za zaujímavé informácie!

    • Návšteva katedry germanistiky a romanistiky FF UKF v Nitre

    • V rámci učenia sa nemeckého jazyka sme navštívili katedru germanistiky a romanistiky FF UKF v Nitre. Interaktívny workshop sprostredkoval našim študentom zážitkovou a interaktívnou formou rôzne poznatky, predovšetkým o reáliách nemecky hovoriacich krajín. Študenti sa aktívne zapájali, pričom pracovali v menších skupinách na viacerých stanoviskách, kde sa museli popasovať s rôznymi úlohami a vedomostnými hrami. Komunikačným jazykom bola, samozrejme, nemčina.Študenti mali možnosť spoznať aj nemeckého lektora pôsobiaceho na katedre a taktiež doktoranda či študentov bakalárskeho a magisterského štúdia učiteľstva nemeckého jazyka a literatúry, ktorí pomáhali s organizáciou.

     Z celého workshopu sme si odniesli dobrý pocit, novú skúsenosť a niekoľko nových poznatkov

    • Študentské voľby 2022

     V rámci zapojenia sa do celoslovenskej akcie: Študentské voľby 2022 si vyskúšali účasť na simulovaných župných a komunálnych voľbách aj naši študenti. Predmetová komisia pripravila volebnú miestnosť, odškrtala prítomnosť občanov, voliči vyjadrili svoj hlas a výsledky sa odoslali.

     A ako by v župných a komunálnych voľbách volili stredoškoláci si môžete pozrieť tu:

     https://www.studentskevolby.sk/vysledky/

    • Exkurzia v laboratóriách AgroBioTech

    • Naši druháci v moderných laboratóriách AgroBioTech v Nitre.

     Exkurzia s výkladom a zaujímavými ukážkami priniesla veľa nových informácií

      

      

      

      

    • Hosťovanie na diskusii ôsmakov

     Klimatická zmena a globálne otepľovanie sú súčasnými a aktuálnymi témami každej generácie.


     Naši ôsmaci sa zaoberajú touto témou na hodinách chémie a biológie, ktorých súčasťou je aj diskusia. Aby to nezastalo len na nich, ako hostí si prizvali našich prvákov, ktorí sa na hodinách slovenčiny venujú práve téme o diskusiách a argumentoch. Spoločne tak vytvorili zaujímavú a prínosnú diskusiu nielen pre nich, ale aj pre vyučujúcich. Všetci sa svojich úloh zhostili s nadšením a držali sa ich počas celej diskusie. Zostavili tím konšpirátorov a tím ľudí zastávajúcich fakty. Na začiatku nechýbalo uvedenie do problematiky, vysvetlenie princípov a pravidiel diskusie a v závere reflexia a spätná väzba od tímu pozorovateľov.
     Pre žiakov z oboch tried to bol veľký zážitok, pri ktorom sa navzájom veľa naučili.

     Veríme, že to nebola ich posledná diskusia.

    • Návšteva SND

    • Naši študenti navštívili predstavenie Veselé paničky windsorské v SND a určite to nebola ich posledná návšteva!

     Okrem parádnych hereckých výkonov mali možnosť pred predstavením zažiť aj dramaturgický úvod.

      

      

    • Nový rok, noví felixáci

     V novom školskom roku sme medzi nami privítali aj nových študentov - prvákov Gymnázia Felix!

     Na spoločnom adaptačnom pobyte oboch tried v obci Jelenec prebehlo nielen vzájomné spoznávanie a budovanie vťahov, ale aj slávnostná imatrikulácia. 
     Všetkým felixákom prajeme okrem nových priateľstiev aj veľa krásnych zážitkov a tú najlepšiu prípravu do ďalšieho života